W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują ludzki czynnik jako najsłabsze ogniwo w systemach bezpieczeństwa, kluczowe jest nie tylko edukowanie pracowników, ale także regularne testowanie ich odporności na ataki socjotechniczne. Większość ataków zaczyna się od najsłabszego ogniwa – człowieka, a testy socjotechniczne pozwalają ocenić, jak personel reaguje na próby manipulacji, takie jak phishing czy pretekstowanie, identyfikując potencjalne luki w procedurach bezpieczeństwa.
Testy socjotechniczne zwykle zrealizowane są w podejściu „black box”, czyli symulowania ataku z zewnątrz bez żadnej pomocy, czy dokumentacji ze strony firmy. Pracownicy stykają się z atakiem tak zbliżonym do prawdziwych działań socjotechnicznych, jak to tylko możliwe.
Przed przeprowadzeniem testów powstaje scenariusz, który bazuje na danych zebranych podczas rekonesansu. Lista osób będących celem ataku oraz dokładny scenariusz wraz z treściami komunikatów są przekazywane zamawiającemu w celu akceptacji.
Skupienie na edukacji i podnoszeniu świadomości – Testy świadomościowe i socjotechniczne w ramach usługi łączonej kładą nacisk na edukację pracowników, zwiększając ich gotowość na potencjalne zagrożenia.
Przeprowadzenie jednorazowego testu to dopiero początek. Retesty, czyli ponowne testy po wdrożeniu działań naprawczych, są niezbędne do:
Testy socjotechniczne zwykle zrealizowane są w podejściu „black box”. Scenariusze testowe są realizowane na podstawie danych zebranych w ramach rekonesansu. Stworzona lista osób będących celem ataku zostanie przed atakiem przekazana do pracowników Zamawiającego w ramach potwierdzenia